Δ. Ν. Μαρωνίτης (1929-2016)

12 Ιουλίου 2016

Ο Δημήτρης Μαρωνίτης γεννήθηκε το 1929 στη Θεσσαλονίκη και πέθανε στην Αθήνα, στις 12 Ιουλίου 2016.

Ολοκλήρωσε τις εγκύκλιες σπουδές του στο Πειραματικό Σχολείο της Θεσσαλονίκης και συνέχισε σπουδάζοντας στη Φιλοσοφική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Σπούδασε επίσης στη Δυτική Γερμανία, ενώ το 1962 ανακηρύχθηκε διδάκτορας του Α.Π.Θ., στη Φιλοσοφική Σχολή του οποίου δίδαξε από το 1963 έως το 1968 και από το 1975 έως το 1996.

Ενδιάμεσα η χούντα τον απέλυσε από το Πανεπιστήμιο και τον φυλάκισε. Κατά τους 8 μήνες του εγκλεισμού του, από τις αρχές του 73 μέχρι τη γενική αμνήστευση, έγραψε μέσα στο κελί, σε φθαρμένες χαρτοπετσέτες, τη “Μαύρη γαλήνη”.

Δίδαξε ως επισκέπτης καθηγητής σε πανεπιστήμια της Γερμανίας, της Αυστρίας, της Κύπρου και των ΗΠΑ. Από το 1977 έως το 1995 διετέλεσε μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών, και από το 1994 έως το 2001 πρόεδρος και γενικός διευθυντής του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας.

Μετάφρασε την Οδύσσεια και την Ιλιάδα, τον Αίαντα του Σοφοκλή, καθώς επίσης Ηρόδοτο και Ησίοδο. Ασχολήθηκε με αρκετούς Νεοέλληνες ποιητές και πεζογράφους, εκδίδοντας μελετήματα για τον Διονύσιο Σολωμό, τον Κ. Π. Καβάφη, τον Γιώργο Σεφέρη, τον Γιάννη Ρίτσο, τον Οδυσσέα Ελύτη και άλλους. Υπήρξε συντονιστής του προγράμματος «Αρχαιογνωσία και Αρχαιογλωσσία στη Μέση Εκπαίδευση», που εκπονήθηκε στο πλαίσιο του Κέντρου Εκπαιδευτικής Έρευνας και είχε ως αποτέλεσμα τη συγγραφή και έκδοση από το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών επτά εγχειριδίων για τον αρχαίο κόσμο, τη γλώσσα του, τη γραμματεία του, τη φιλοσοφία του, την ιστορία του και την τέχνη του.

Ψήφισμα για τον θάνατο του Δ. Ν. Μαρωνίτη