8th Conference of the Hellenic Society for Terminology

10-12 Νοεμβρίου 2011
Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Αθήνα

Στον Μανόλη Τριανταφυλλίδη ήταν αφιερωμένο το 8ο Συνέδριο της Ελληνικής Εταιρείας Ορολογίας (ΕΛΕΤΟ), το οποίο πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο, Ίδρυμα Ευγενίδου) από τις 10 έως τις 12 Νοεμβρίου 2011. Στην εναρκτήρια συνεδρίαση της Πέμπτης 10 Νοεμβρίου 2011 ο διευθυντής του Ινστιτούτου κ. Γ. Παπαναστασίου μίλησε με θέμα "Μ. Τριανταφυλλίδης, Ξενηλασία ή ισοτέλεια: ένας αιώνας μετά".

"Θα διαλάβωμεν περί των ξένων λέξεων, αι οποίαι καθ' εκάστην εμφανίζονται εις την λαλουμένην, εν μέρει περιτταί, εν μέρει αναγκαίαι, και αι οποίαι και εις το μέλλον, ας το ελπίσωμεν, δεν θα παύσουν να μας επισκέπτωνται μαζί με τον πολιτισμόν", γράφει ο Μ. Τριανταφυλλίδης στην Εισαγωγή του έργου του Ξενηλασία ή ισοτέλεια: Μελέτη περί των ξένων λέξεων της νέας ελληνικής.

Στο βιβλίο του αυτό ο Μ. Τριανταφυλλίδης αναφέρεται μεταξύ άλλων στη χρησιμότητα και την αναγκαιότητα των δανείων, στην παγκοσμιότητα του φαινομένου του δανεισμού και στην αδυναμία αποβολής τους από την ελληνική που επιχειρήθηκε από την καθαρεύουσα, έχοντας στην πραγματικότητα ως στόχο όχι μόνο τα δάνεια αλλά γενικά τις δημώδεις λέξεις της καθομιλούμενης γλώσσας. Στην ομιλία του ο κ. Παπαναστασίου συνέδεσε το φαινόμενο της ξενηλασίας που χαρακτήριζε την καθαρεύουσα με σύγχρονες αντιεπιστημονικές αντιλήψεις, σύμφωνα με τις οποίες τα δάνεια φθείρουν την ελληνική γλώσσα.

Το συνέδριο χαιρέτισαν μεταξύ άλλων ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής κ. Θ. Πελεγρίνης, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Ορολογίας κ. Κ. Βαλεοντής και ο Πρόεδρος της Επιστημονικής Επιτροπής καθηγητής κ. Π. Κοντός.