Ελληνική γλώσσα και γλωσσολογία. Παρουσίαση της έρευνας για την ελληνική γλώσσα στο Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών

24 Ιουνίου 2011
Freie Universität, Βερολίνο, Γερμανία

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών παρουσίασε τις ερευνητικές του δραστηριότητες που σχετίζονται με την ελληνική γλώσσα και τη γλωσσολογία σε ημερίδα με τίτλο "Greek Language and Linguistics. Introducing the linguistic work at the Institute of Modern Greek Studies (M. Triandaphyllidis Foundation)", την οποία διοργάνωσε το Ινστιτούτο Ελληνικής και Λατινικής Φιλολογίας του Τμήματος Φιλοσοφικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Freie Universität του Βερολίνου στις 24 Ιουνίου 2011.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

(1) Γ. Παπαναστασίου, Επίκουρος Καθηγητής Ιστορικής Γλωσσολογίας του Α.Π.Θ., Διευθυντής του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών: "Η έρευνα για την ελληνική γλώσσα στο Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών: σύντομη εισαγωγή"

G. Papanastassiou, Assistant Professor of Historical Linguistics, Aristotle University of Thessaloniki, Director of the Institute of Modern Greek Studies: "Research on the Greek language at the Institute of Modern Greek Studies: a brief introduction"

(2) Ει. Κρίκη, συνεργάτρια του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών: "Η έρευνα για τις νεοελληνικές διαλέκτους στο Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών"