8η Διεθνής Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης

5-8 Μαΐου 2011
Περίπτερα 13 και 15, Helexpo, Θεσσαονίκη

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών συμμετείχε στην 8η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης, από τις 5 έως τις 8 Μαΐου 2011, στις εγκαταστάσεις της Helexpo στη Θεσσαλονίκη.

Παράλληλα, συμμετείχε στις εξής εκδηλώσεις:

• Στο Περίπτερο 13 της Helexpo παρουσίασε την Έκθεση με τίτλο: "Σχολικά βιβλία του 19ου αιώνα. Από τη συλλογή του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών".

Εκτέθηκαν πενήντα σχολικά βιβλία του 19ου αιώνα και των αρχών του 20ού, που καλύπτουν τα περισσότερα μαθήματα που διδάσκονταν εκείνη την εποχή στα δημοτικά και στα γυμνάσια της χώρας: Αρχαία και νέα ελληνικά, μαθηματικά, φυσική, φυσική ιστορία, ανθρωπολογία, γεωγραφία, θρησκευτικά, χρηστομάθεια, μετρική, ξένες γλώσσες κτλ. Εκδομένα στην Αθήνα αλλά και στην Κωνσταντινούπολη, πολλά από αυτά είναι ιδιαίτερα σπάνια και μερικά μοναδικά.

• Διοργάνωσε ένα "Εργαστήρι Ορθογραφίας" την Πέμπτη 5-5-2011 στις 17.00-19.00 και την Παρασκευή 6-5-2011 στις 19.00-21.00, στο Περίπτερο 13 της Helexpo.

Απευθυνόταν σε εκπαιδευτικούς, κυρίως της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, και περιελάμβανε μια κατηγοριοποίηση των ορθογραφικών λαθών, η οποία μπορεί να αξιοποιηθεί διδακτικά, καθώς και μια συγκεκριμένη διδακτική πρόταση για την εκμάθηση της ορθογραφίας.

Το παρουσίασαν οι Γιώργος Παπαναστασίου, γλωσσολόγος, διευθυντής του Ινστιτούτου, και Ελένη-Βάσω Μελικίδου, φιλόλογος, συνεργάτρια του Ινστιτούτου.

• Οργάνωσε δύο εκδηλώσεις:

Α. Παρουσίαση νέων εκδόσεων, την Κυριακή 8-5-2011 στις 14.00-15.00. Οι εκδόσεις που παρουσιάστηκαν είναι:

(α) Γ. Κ. Γιαννάκης, Ιστορική γλωσσολογία και φιλολογία, Θεσσαλονίκη, 2011.

(β) C. Knellwolf, C. Norris (επιμ.), Ιστορικές, φιλοσοφικές και ψυχολογικές όψεις της θεωρίας της λογοτεχνίας στον 20ό αιώνα, Θεσσαλονίκη, 2010.

(γ) A. van Gemert (επιμ.), Η κακοπαντρεμένη, Θεσσαλονίκη, 2010.

(δ) C. Luciani (επιμ.), Ο Κάτης και ο μποντικός, Θεσσαλονίκη, 2011.

Την παρουσίαση έκαναν οι Γιώργος Γιαννάκης, Αναπληρωτής Καθηγητής Γλωσσολογίας στο Α.Π.Θ., Γιώργος Παπαναστασίου, Επίκουρος Καθηγητής Γλωσσολογίας στο Α.Π.Θ. και διευθυντής του Ινστιτούτου, και Αγγελική Λούδη, δρ. φιλολογίας, ερευνήτρια του Ινστιτούτου.

Β. Ομιλία του Επίκουρου Καθηγητή Γλωσσολογίας του Α.Π.Θ. κ. Δημήτρη Κουτσογιάννη με τίτλο "Η επίδραση της Γλώσσας μου στη διδασκαλία της γλώσσας μας" την Κυριακή 8-5-2011 στις 15.00-16.00.

Ο κ. Κουτσογιάννης αναφέρθηκε στην επίδραση που άσκησε το βιβλίο Η γλώσσα μου των Μ. Οικονόμου, Θρ. Σταύρου και Μ. Τριανταφυλλίδη στη σύνταξη των σχολικών εγχειριδίων διδασκαλίας του γλωσσικού μαθήματος από τη στιγμή που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά το 1955 μέχρι σήμερα.