Ερευνητικά

Εμμ. Κριαράς

ISBN 960-231-111-8

Έκδοση: 2005

Στο βιβλίο δημοσιεύονται κείμενα του Εμμ. Κριαρά με ποικίλο περιεχόμενο, γλωσσικό, λεξικογραφικό, παιδαγωγικό, βιογραφικό ή αυτοβιογραφικό, ορισμένα μάλιστα για πρώτη φορά. Ονόματα όπως του Γ. Ψυχάρη, του Μ. Τριανταφυλλίδη, του Αχ. Τζάρτζανου, του Α. Μάνεση, του B. Lavagnini, του Ι. Συκουτρή, του Γ. Θεοτοκά, του Φ. Φωτιάδη, του Δ. Γληνού και άλλων κορυφαίων φιλολόγων και λογοτεχνών διαδέχονται το ένα το άλλο καθώς ο αναγνώστης ξεφυλλίζει τις σελίδες του βιβλίου. Ο τόμος συμπληρώνεται με τα απαραίτητα ευρετήρια προσώπων, πραγμάτων κτλ.

O συγγραφέας διετέλεσε καθηγητής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, αντεπιστέλλον μέλος της Ακαδημίας Αθηνών και τιμήθηκε με πολλά μετάλλια και διακρίσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Είχε οριστεί από τον ίδιο τον Mανόλη Tριανταφυλλίδη ως ένα από τα μέλη του πρώτου Διοικητικού Συμβουλίου του Iνστιτούτου Nεοελληνικών Σπουδών, και διετέλεσε Γενικός Γραμματέας του από το 1959 ως το 1968, οπότε η χούντα τον απέλυσε από το Πανεπιστήμιο για τα δημοκρατικά του φρονήματα.

Πλήρης τίτλος Ερευνητικά
Συγγραφέας Εμμ. Κριαράς