Τα ελληνικά για ξενόγλωσσα παιδιά 8-12 χρόνων. Βιβλίο μαθητή

Ά. Χατζηπαναγιωτίδη

ISBN 960-231-059-6

Έκδοση: 2001

Το βιβλίο αυτό είναι το πρώτο της σειράς Τα ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα και απευθύνεται σε αρχαρίους. Η παρουσίαση με μορφή κόμικ κάνει το βιβλίο ιδιαίτερα φιλικό για τις μικρότερες ηλικίες. Σε κάθε μάθημα υπάρχει πίνακας των γραμματικών και συντακτικών φαινομένων που αναφέρονται σε αυτό, πολύ βοηθητικός τόσο για το δάσκαλο όσο και για το μαθητή. Το βιβλίο συμπληρώνεται με πλήρες λεξιλόγιο μεταφρασμένο στα αγγλικά, τα γερμανικά και τα ρωσικά. Η συγγραφέας επιδιώκει να εισαγάγει το παιδί στην ελληνική γλώσσα με τρόπο ευχάριστο και εύληπτο, μέσα από συνδυασμούς εικόνων, πολιτιστικών αναφορών και απλών διαλόγων.

Δόθηκε ιδιαίτερη προσοχή στην εικονογράφηση, μάλιστα τις ολοσέλιδες ζωγραφιές του βιβλίου τις φιλοτέχνησαν παιδιά από τα ειδικά τμήματα ζωγραφικής της ΧΑΝΘ.

Η συγγραφέας είναι φιλόλογος με πλούσια διδακτική πείρα στο Σχολείο Νέας Ελληνικής του Α.Π.Θ.

Πλήρης τίτλος Τα ελληνικά για ξενόγλωσσα παιδιά 8-12 χρόνων. Βιβλίο του μαθητή
Συγγραφέας Ά. Χατζηπαναγιωτίδη