Tα ελληνικά είναι ένα… παιχνίδι. Βιβλίο μαθητή

TA ELLHN_PAIXNIDI_MATHITI

Φ. Βαλσαμάκη κ.ά.

ISBN 960-231-095-2

Έκδοση: 2003

Tο βιβλίο αυτό αποτελεί ένα βοηθητικό, συμπληρωματικό και υποστηρικτικό σύγγραμμα στις μεθόδους διδασκαλίας της νέας ελληνικής. Περιέχει ασκήσεις διαφόρων τύπων (συμπλήρωσης κενών, αντιστοίχισης, επιλογής σωστού ή λάθους, μετασχηματισμού κ.ά.), διάφορες δραστηριότητες, παιχνίδια ρόλων και ποικίλα γλωσσικά, διδακτικά παιχνίδια. Tο υλικό παρουσιάζεται με ανάλαφρο και ευχάριστο τρόπο με βάση την επικοινωνιακή μέθοδο, ώστε από τη μια να κεντρίζεται το ενδιαφέρον του διδασκόμενου μέσα σε ένα κλίμα ομαδικότητας και συνεργασίας και από την άλλη να εξυπηρετείται ο στόχος της διδασκαλίας, δηλαδή η εξάσκηση στην κατανόηση και παραγωγή γραπτού και προφορικού λόγου. Tο βιβλίο προσεγγίζει όλα τα γλωσσικά στοιχεία και τις γλωσσικές λειτουργίες μέσα από επικοινωνιακές καταστάσεις από την ελληνική πραγματικότητα και δεν παραλείπει πολιτιστικά και πολιτισμικά στοιχεία απαραίτητα για τη βαθύτερη γνώση της γλώσσας. H ύλη αναπτύσσεται από τα απλούστερα και συχνότερα φαινόμενα προς τα πιο σύνθετα, χωρίς οι ασκήσεις να κατατάσσονται σε αυστηρές, στεγανές ενότητες.

Συγγραφείς του βιβλίου είναι τέσσερις διδασκάλισσες του Σχολείου Νέας Eλληνικής Γλώσσας του Α.Π.Θ. με πολύχρονη πείρα στη διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας.

Πλήρης τίτλος Tα ελληνικά είναι ένα… παιχνίδι. Βιβλίο μαθητή
Συγγραφέας Φ. Βαλσαμάκη, Ρ. Καμαριανού, Λ. Κανέλλου & Έ. Κατούδη