Παροιμιακές φράσεις από την ιστορία και τη λογοτεχνία

TRIANDAPHYLLIDIS PAROIMIAKES

Μ. Τριανταφυλλίδης

ISBN 960-231-034-0

Έκδοση: 1982

εξαντλημένο

Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά ο Μ. Τριανταφυλλίδης, η σύνταξη ενός παρόμοιου βιβλίου με παροιμιακές φράσεις ιστορικές και λογοτεχνικές ήταν "μαθητικό του όνειρο". Θέλησε να καλύψει με την έκδοση αυτή την έλλειψη που υπήρχε στην ελληνική παιδεία και να δώσει ένα διδακτικό, πρωτότυπο και ελκυστικό εγχειρίδιο το οποίο, ενώ προορίζεται κυρίως για τους μαθητές των ανώτερων τάξεων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, απευθύνεται στον καθένα που επιθυμεί να γνωρίσει τον πλούτο που κρύβεται ως προς το κεφάλαιο αυτό στη γλώσσα μας. Στα 4 μέρη του βιβλίου περιέχονται αρχαίες, μεσαιωνικές, εκκλησιαστικές και νεοελληνικές φράσεις. Ακολουθεί επίμετρο με λατινικές παροιμιακές φράσεις, και ευρετήριο. Στις αρχαίες ελληνικές φράσεις προστίθεται συνήθως η μετάφρασή τους.

Πλήρης τίτλος Παροιμιακές φράσεις από την ιστορία και τη λογοτεχνία. Για τις ανώτερες τάξεις της Μέσης Παιδείας. Βιβλίο του μαθητή
Συγγραφέας Μ. Τριανταφυλλίδης (με τη συνεργασία της Φ. Θ. Τζωρτζάκη)
Επιμελητής / Μεταφραστής
Έκδοση 1982