21 Νοεμβρίου 2009
Αίθουσα Τελετών της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ., Θεσσαλονίκη

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών, με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 50 χρόνων από τον θάνατο του Μ. Τριανταφυλλίδη και την ίδρυση του Ινστιτούτου, διοργάνωσε εκδήλωση με τίτλο: «Μανόλης Τριανταφυλλίδης / Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών: 50 χρόνια μνήμης και ιστορίας», στις 21 Νοεμβρίου 2009, στην Αίθουσα Τελετών της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ.

Στην εκδήλωση μίλησαν οι:

Γ. Μ. Παράσογλου, Καθηγητής Παπυρολογίας του Α.Π.Θ. και Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου, ο οποίος καλωσόρισε τους προσκεκλημένους.

Βίντεο

Α. Τσατσάκου, Καθηγήτρια του Α.Π.Θ., Αντιπρύτανης, η οποία απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό.

Βίντεο

Εμμ. Κριαράς, Ομότιμος Καθηγητής του Α.Π.Θ. και μέλος του πρώτου Διοικητικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου, ο οποίος απηύθυνε χαιρετισμό και αναφέρθηκε σε προσωπικές αναμνήσεις του από τον Μ. Τριανταφυλλίδη και τα πρώτα χρόνια του Ινστιτούτου.

Βίντεο

Δ. Ν. Μαρωνίτης, Ομότιμος Καθηγητής του Α.Π.Θ. και παλαιότερα μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου, ο οποίος απηύθυνε χαιρετισμό και μίλησε για παλαιότερες εκδηλώσεις στη μνήμη του Μ. Τριανταφυλλίδη.

Βίντεο 2/2

Π. Μουλλάς, Ομότιμος Καθηγητής του Α.Π.Θ. και παλαιότερα μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου, με τίτλο «Ο Μ. Τριανταφυλλίδης μέσα από τα γράμματά του», ο οποίος αναφέρθηκε στην προσωπικότητα του Μανόλη Τριανταφυλλίδη, όπως αυτή αναδεικνύεται μέσα από τις επιστολές του.

Βίντεο 2/2

Κ. Τσαντσάνογλου, Ομότιμος Καθηγητής του Α.Π.Θ. και παλαιότερα μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου, με τίτλο «Το Ίδρυμα Μ. Τριανταφυλλίδη: τα πρώτα χρόνια», ο οποίος αναφέρθηκε σε παλαιότερες στιγμές της ιστορίας του Ιδρύματος.

Βίντεο 2/2

Α. Δημαράς, ιστορικός της εκπαίδευσης, με τίτλο «Ο Μ. Τριανταφυλλίδης και η εκπαίδευση: πέρα από το γλωσσικό», ο οποίος αναφέρθηκε στη σχέση του Μ. Τριανταφυλλίδη με την εκπαίδευση, με έμφαση σε θέματα που δεν σχετίζονται με το γλωσσικό ζήτημα.

Βίντεο 2/2

Χρ. Τσολάκης, Ομότιμος Καθηγητής του Α.Π.Θ., με τίτλο «Το Ίδρυμα Μ. Τριανταφυλλίδη και η γενική εκπαίδευση», ο οποίος αναφέρθηκε στη σχέση του Μ. Τριανταφυλλίδη με την εκπαίδευση, κυρίως όσον αφορά το γλωσσικό ζήτημα.

Βίντεο 1/3

Βίντεο 2/3

Βίντεο 3/3

Γ. Κεχαγιόγλου, Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας του Α.Π.Θ. και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου, με τίτλο «Ίδρυμα Μ. Τριανταφυλλίδη και νεοελληνική λογοτεχνία», ο οποίος αναφέρθηκε σε παλαιότερες, πρόσφατες και υπό προετοιμασία εκδόσεις του Ινστιτούτου που αφορούν τη νεοελληνική λογοτεχνία.

Βίντεο 2/2

Θ.-Σ. Παυλίδου, Καθηγήτρια Γλωσσολογίας του Α.Π.Θ. και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου, με τίτλο «Ερευνητικό πρόγραμμα "Προφορικός λόγος και ανάλυση συνομιλίας"», η οποία αναφέρθηκε στους στόχους του προγράμματος και στους τρόπους αξιοποίησης των πορισμάτων του.

Βίντεο 2/2

Χρ. Τζιτζιλής, Καθηγητής Ιστορικής και Βαλκανικής Γλωσσολογίας του Α.Π.Θ. και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου, με τίτλο «Ερευνητικά προγράμματα "Αρχαίες ελληνικές διάλεκτοι" και "Nεοελληνικές διάλεκτοι"», ο οποίος αναφέρθηκε στις διαλεκτολογικές έρευνες στον χώρο του Ιδρύματος και στα δύο σχετικά βιβλία που ετοιμάζονται.

Βίντεο 2/2

Γ. Παπαναστασίου, Επίκουρος Καθηγητής Ιστορικής Γλωσσολογίας του Α.Π.Θ. και Διευθυντής του Ινστιτούτου, με τίτλο «Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών: παρόν και μέλλον», ο οποίος αναφέρθηκε σε πρόσφατες εκδόσεις του Ιδρύματος και στα μελλοντικά του σχέδια.