Συμμετοχή στην εκδήλωση "Θεσσαλονίκη, η πόλη των μεγάλων δασκάλων"

5 Δεκεμβρίου 2012
Πολιτιστικό Κέντρο, Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη, Θεσσαλονίκη

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης Θεσσαλονίκη, η πόλη των μεγάλων δασκάλων παρουσιάστηκε η προσφορά του Μανόλη Τριανταφυλλίδη και του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών στα εκπαιδευτικά πράγματα της Θεσσαλονίκης και της χώρας γενικότερα.

Για τον Μανόλη Τριανταφυλλίδη μίλησαν ο διευθυντής του Ινστιτούτου Γ. Παπαναστασίου και μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη.

Η εκδήλωση ήταν αφιερωμένη, επίσης, στον Αλέξανδρο Δελμούζο, στον Δημήτρη Γληνό, στον Ι. Θ. Κακριδή, στον Εμμ. Κριαρά, στον Λίνο Πολίτη, στον Χρίστο Τσολάκη και στον Ευάγγελο Μαντουλίδη, για τους οποίους μίλησαν οι Γ. Αναστασιάδης, Καθηγητής του Α.Π.Θ., Γ. Δέλλιος, Καθηγητής του Α.Π.Θ., Κ. Μπλιάτκας, Γενικός Διευθυντής της ΕΤ3, Θ. Κοροβίνης, φιλόλογος-συγγραφέας, και μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη.