Επιμορφωτικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς της Νέας Υόρκης 2013

5 & 7 Νοεμβρίου 2013
St Demetrios Highschool & Πολιτιστικό Κέντρο, Αστόρια Νέας Υόρκης, Η.Π.Α.

Το Γραφείο Παιδείας Αμέσου Αρχιεπισκοπικής Περιφέρειας της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αμερικής διοργάνωσε επιμορφωτικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς της Νέας Υόρκης στις 5 Νοεμβρίου 2013, στο St Demetrios Highschool στην Αστόρια της Νέας Υόρκης, με τη συμμετοχή εκπροσώπων του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών.

Ο συνεργάτης του Ινστιτούτου Π. Ανδρέου παρουσίασε εισήγηση με τίτλο "Η προφορά στο γλωσσικό μάθημα:  Ζητήματα διδασκαλίας και εκμάθησης”, ενώ μαζί με τον διευθυντή του Ινστιτούτου Γ. Παπαναστασίου παρουσίασαν το "Πρόγραμμα Σπουδών για την ελληνική γλώσσα, Β΄ Επίπεδο", το οποίο ετοιμάζει το Ινστιτούτο για την Ιερά Αρχιεπισκοπή.

Στις 7 Νοεμβρίου 2013 ο διευθυντής του Ινστιτούτου Γ. Παπαναστασίου έδωσε διάλεξη με τίτλο "Το ελληνικό λεξιλόγιο από τον Όμηρο μέχρι σήμερα" στο Πολιτιστικό Κέντρο της Ιεράς Αρχιεπισκοπής στην Αστόρια. Την εκδήλωση διοργάνωσαν ο Σύλλογος Ελλήνων Εκπαιδευτικών "Ο Προμηθεύς" σε συνεργασία με το Γραφείο Παιδείας Αμέσου Αρχιεπισκοπικής Περιφέρειας.