Ημερίδα "Η εκδοτική των κειμένων της νεοελληνικής γραμματείας"

27 Απριλίου 2015
Αμφιθέατρο Αίθουσας Εκμαγείων, Νέο Κτίριο Φιλοσοφικής, Α.Π.Θ., Θεσσαλονίκη

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών οργάνωσε στις 27 Απριλίου 2015 στη Θεσσαλονίκη (Α.Π.Θ., υπόγειο Νέου Κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής, Αμφιθέατρο Μουσείου Εκμαγείων) Ημερίδα με θέμα «Η εκδοτική των κειμένων της νεοελληνικής γραμματείας».

Η Ημερίδα ήταν αφιερωμένη στη μνήμη της Ελένης Παχίνη-Τσαντσάνογλου (1937-1995) και του Γιώργου Π. Σαββίδη (1929-1995), δύο διακεκριμένων επιμελητών/εκδοτών κειμένων της νεοελληνικής γραμματείας, που, αν και έφυγαν πρόωρα από τη ζωή, άφησαν έργο εξαιρετικής ποιότητας και ακτινοβολίας. Οι δύο εκδότες όχι μόνον έδρασαν διδακτικά και ερευνητικά με απόλυτη επιτυχία στη Φιλοσοφική Σχολή του Α.Π.Θ. (η πρώτη στα χρόνια 1966-1990, ο δεύτερος στα χρόνια 1967-1983), αλλά και συνδέθηκαν με το Ι.Ν.Σ. και το έργο του: ο Γ. Π. Σαββίδης ως μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του και η Ε. Τσαντσάνογλου μεταθανάτια, μέσω της ετήσιας υποτροφίας για μεταπτυχιακούς σπουδαστές που χορηγείται εις μνήμην της, σε συνεργασία με τον Τομέα Μεσαιωνικών και Νέων Ελληνικών Σπουδών του Τμήματος Φιλολογίας του Α.Π.Θ., από το Ι.Ν.Σ., ύστερα από δωρεά του παλιού μέλους του Δ. Σ. του, Κυριάκου Τσαντσάνογλου.

Πρόοδος, καθυστέρηση και, κάποτε, και οπισθοχώρηση· κοινές γραμμές, ανομοιομορφία ή και ασυνέπεια· τάσεις, προβλήματα και προτάσεις στον τομέα της εκδοτικής στρατηγικής και τακτικής: μέσα στις τελευταίες δεκαετίες όλα αυτά δείχνουν πως είναι καιρός για μια επιστημονική συνάντηση εργασίας, όπου επιλεγμένοι ειδικοί με εκδοτική πείρα θα καταθέσουν τις απόψεις τους και θα συζητήσουν μεταξύ τους και με το κοινό, ενώ ενδιαφερόμενοι ακροατές (μελλοντικοί εκδότες και επιμελητές, εκπαιδευτικοί, φιλόλογοι, κριτικοί, φοιτητές κτλ.) θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το σημερινό καθεστώς της εκδοτικής κειμένων της νεοελληνικής γραμματείας και για ζητήματα και σχέδια που απασχολούν τη σχετική έρευνα.

Οι θεματικές περιοχές των ανακοινώσεων/εισηγήσεων είναι οι εξής:

– Το εκδοτικό έργο των Ε. Παχίνη-Τσαντσάνογλου και Γ. Π. Σαββίδη: αποτιμήσεις και σχόλια.

– Ερευνητικός απολογισμός στον χώρο των εκδόσεων κειμένων της νεοελληνικής γραμματείας («εμπορικών» εκδοτικών οίκων ή οργανισμών, ιδρυμάτων κτλ.): τάσεις και προβλήματα, επιτεύγματα και αποτυχίες.

– Eκδόσεις κειμένων της νεοελληνικής γραμματείας για τη γενική εκπαίδευση: τάσεις και προβλήματα, επιτεύγματα και αποτυχίες.

– Eκδοτικά σχέδια, προοπτικές και κατευθύνσεις: προτάσεις εκδοτικής μεθόδου και καταρτισμού του κειμένου (γλωσσικές, ορθογραφικές, κτλ.), προτάσεις σχετικές με συνοδευτικό υλικό (εισαγωγή, σχόλια, γλωσσάρι και πίνακες, επίμετρο κτλ.).