Υποστήριξη του 1ου Διαγωνισμού Γλώσσας LexiGame

8 Μαρτίου 2015
1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης, Θεσσαλονίκη

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών υποστήριξε τον "1ο Διαγωνισμό Γλώσσας LexiGame", ο οποίος διοργανώθηκε με μεγάλη επιτυχία την Κυριακή 8 Μαρτίου 2015, στο 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης "Μ. Ανδρόνικος". Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 15 σχολεία από την Κεντρική Μακεδονία, με περίπου 100 μαθητές και μαθήτριες της Α´ και της Β´ Λυκείου.

Την ευθύνη της διοργάνωσης είχαν οι φιλόλογοι του 1ου Πειραματικού Λυκείου κκ. Δ. Σαλονικίδης και Δ. Ποιμενίδου. Νικητές αναδείχθηκαν οι (πρώτο βραβείο) 1ο και 3ο Γενικό Λύκειο Γιαννιτσών (Αι. Χατζηαντωνίου, Μ. Τσαφταρίδου), (δεύτερο βραβείο) Αρσάκειο Λύκειο (Στ. Δημουλιάς, Λ. Ζωγράφος, Ι. Ν. Καζάκος), και (τρίτο βραβείο) 2ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης (Ν. Παντέρη, Α. Αναστασίου, Μ. Καράμπαση). Ο διευθυντής του Ινστιτούτου Γ. Παπαναστασίου απένειμε σε κάθε νικητή ένα αντίτυπο του βιβλίου Ιστορία της αρχαίας ελληνικής γλώσσας του Α.-Φ. Χριστίδη.