Διημερίδα "Όψεις του Προφορικού Λόγου"

4-5 Οκτωβρίου 2024
Θεσσαλονίκη

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών [Ίδρυμα Μανόλη Τριανταφυλλίδη] του Α.Π.Θ. διοργανώνει διημερίδα με θέμα Όψεις του Προφορικού Λόγου στις 4-5 Οκτωβρίου 2024 στη Θεσσαλονίκη (Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ.). Η διημερίδα διεξάγεται στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του Ινστιτούτου για τον προφορικό λόγο και του ερευνητικού προγράμματος Γλωσσική Διεπίδραση και Ανάλυση Συνομιλίας. Στόχος της είναι να εξεταστούν διάφορες πτυχές της ελληνικής γλώσσας στην προφορική επικοινωνία, και να φωτιστούν ζητήματα και προκλήσεις στη διεπαφή συστήματος/γραμματικής και χρήσης/διεπίδρασης.

Όπως και στο παρελθόν, η εφετινή διημερίδα (τέταρτη κατά σειρά) θα φιλοξενήσει και ανακοινώσεις που αφορούν γλώσσες πέρα από την ελληνική, έτσι ώστε τα ελληνικά δεδομένα να ενταχθούν σε μια διαγλωσσική προοπτική. Στη διημερίδα έχουν προσκληθεί και θα συμμετάσχουν με κεντρικές ομιλίες οι:

Prof. Galina Bolden (Rutgers University, USA),
Prof. Geoffrey Raymond (University of California at Santa Barbara, USA).

Παρά τις καταβολές της διημερίδας στην Ανάλυση Συνομιλίας, δεν προϋποτίθεται κάποια συγκεκριμένη θεωρητική ή/και μεθοδολογική προσέγγιση για την αποδοχή μιας ανακοίνωσης – αρκεί να στηρίζεται σε εμπειρικά δεδομένα από φυσική/αυθόρμητη γλωσσική επικοινωνία βάσει ηχογραφήσεων/βιντεοσκοπήσεων. Ως προς τα ειδικότερα αντικείμενα, ενδεικτικά αναφέρονται ορισμένοι θεματικοί άξονες πάνω στους οποίους θα μπορούσαν να κινηθούν οι ανακοινώσεις:

• αρκτικές πράξεις (π.χ. πληροφόρηση) και αποκριτικές (π.χ. παραλαβή πληροφορίας),
      • σχεδιασμός μιας πράξης σε συγκεκριμένα αλληλουχικά περιβάλλοντα,
      • μορφοσυντακτική, προσωδιακή κ.ά. ποικιλότητα των πράξεων,
      • συνέργεια νευμάτων, χειρονομιών, βλέμματος κτλ. με τον λόγο (πολυτροπικότητα),
      • πραγματολογικά μόρια (δείκτες οργάνωσης του λόγου, αποκριτικά μόρια κτλ.),
      • επανάληψη/αναδιατύπωση,
      • βασικές αλληλουχίες (π.χ. ερώτηση–απάντηση–παραλαβή πληροφορίας) και ευρύτερη συνομιλιακή δραστηριότητα (αφήγηση, επιχειρηματολογία, παροχή οδηγιών κτλ.),
      • επιστημικές αξιώσεις και δεοντικές προσδοκίες,
      • διόρθωση (αυτοδιόρθωση, ετεροδιόρθωση),
      • δομές προτίμησης,
      • ευθυγράμμιση και εναρμόνιση,
      • ζητήματα διαπροσωπικών σχέσεων (ευγένεια, αγένεια, απειλή προσώπου κτλ.),
      • συγκρότηση ταυτοτήτων-συλλογικοτήτων,
      • υποκειμενικότητα και διυποκειμενικότητα,
      • ο προφορικός λόγος σε δι-/πολυγλωσσικά περιβάλλοντα,
      • προφορικός λόγος και πολυμέσα.

Σε συνδυασμό με τη διημερίδα προγραμματίζονται επίσης σεμινάρια με μικρό αριθμό συμμετεχόντων ατόμων για ζητήματα εφαρμογής (π.χ. παρουσίαση απομαγνητοφωνημένων ελληνικών δεδομένων σε μη ελληνόφωνο κοινό, απόδοση όρων της Ανάλυσης Συνομιλίας στα ελληνικά, έμπρακτη ανάλυση δεδομένων). Περισσότερες πληροφορίες θα δοθούν αργότερα.