Έκθεση Αρχειακού Υλικού από το Αρχείο του Μ. Τριανταφυλλίδη και του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών

11-27 Νοεμβρίου 2011
Ίδρυμα Ευγενίδου, Αθήνα

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών, η Ελληνική Εταιρεία Ορολογίας και το Ίδρυμα Ευγενίδου διοργανώσαν Έκθεση Αρχειακού Υλικού από το Αρχείο του Μ. Τριανταφυλλίδη και του Ινστιτούτου, η οποία πραγματοποιήθηκε με την ευκαιρία του 8ου Συνεδρίου της ΕΛΕΤΟ, που ήταν αφιερωμένο στον Μ. Τριανταφυλλίδη.

Εκτέθηκαν αυθεντικά τεκμήρια, όπως επιστολές, έγγραφα, ημερολόγια, τετράδια, φωτογραφίες κτλ., τα οποία παρακολουθούν την ιστορική διαδρομή του Μ. Τριανταφυλλίδη (γέννηση, μαθητικά χρόνια, σπουδές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, Εκπαιδευτικός Όμιλος, Ιστορικό Λεξικό, Ανώτερος Επόπτης Εκπαίδευσης, Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, σύνταξη Νεοελληνικής Γραμματικής, διαθήκη) και του Ινστιτούτου (1959 έως σήμερα). Η Έκθεση συνοδεύτηκε από παρουσίαση των εκδόσεων του Ινστιτούτου, των Ερευνητικών του Προγραμμάτων και των μελλοντικών του σχεδίων.